Betonové posezení od Pekárka

19.02.2024

Už jste někdy přemýšleli, jaké by to bylo si vyrobit svou vlastní betonovou lavičku, ale nevíte, jak vyrobit betonové nohy na lavičku, či rovnou betonové nohy ke stolu? Přesně takový problém jsem měl před mnoha lety také… Zprvu se zdál být plán velice jednoduchý – vyrobit formu, naplnit ji betonem a po vytvrzení betonu, což běžně trvá 28 dnů, vyndat z forem betonové podnože, přimontovat dřevěné desky a mít vzhlednou betonovou lavičku. Snad se ani nebudu zmiňovat o prvotních nezdarech v podobě popraskaného betonu, nevhodně zvolené směsi, či problémech s formou.

V první řadě je totiž důležité si uvědomit, že pro výrobu betonového nábytku, nelze použít běžně dostupné materiály, jež jsou standardně určeny pro zcela jiné betonářské práce. Musel jsem tedy experimentovat a testovat, až jsem betonové podnože začal vyrábět z vibrolitého sklovláknobetonu, který je sice několikanásobně dražší jak materiálově, tak technologicky, ale dokáže nabídnout řadu výhod. 

Zásadní výhodou je fakt, že mé betonové podnože vyrobeny touto technologií, mají několikanásobně vyšší pevnost vůči prostému betonu. Další výhodou je hladší povrch a minimalizace vzduchových bublin snižující pevnost betonu. Třešničkou na dortu je použití ocelových prutů a skelného vlákna dodávající betonu ještě větší pevnost, díky čemuž je betonová lavička, či betonový stůl rapidně odolnější vůči hrubému zacházení.

Díky pochopení a poznání této problematiky jsem byl již krůček od výroby uceleného zahradního mobiliáře. Tedy spíše několik kroků… Ergonomie betonové lavičky, rozměry betonového stolu, vývoj forem, zvolení vhodné konstrukce, opracování dřevěných sedáků apod. 

Ačkoliv betonový nábytek vyrábím řadu let, stále se snažím své produkty zdokonalovat. Troufám si ale tvrdit, že jsem svým zákazníkům schopný nabídnout unikátní produkt, který jim bude dělat radost po dlouhá léta.